Chleb żytni z orzechami
Dzień poprzedzający wypiek:
1 1/2 szklanki zakwasu żytniego,
1 1/2 szklanki mąki żytniej typ 2000,
1/2 szklanki ciepłej wody.
Dzień wypieku:
4 1/2 szklanki maki żytniej,
1 1/2 szklanki ciepłej wody,
100 g orzechów włoskich,
100 g orzechów laskowych,
4 łyżki sosu sojowego,
2 duże łyżki miodu,
2 łyżeczki soli,
pestki słonecznika do posypania wierzchu.
Przyda się również: termofor.
Pierwszego dnia wieczorem "zaczyniamy" ciasto na chleb. W misce mieszamy zakwas, mąkę i ciepłą wodę, zostawiamy pod przykryciem na noc, w ciepłym miejscu (można do tego celu użyć termofor z gorącą wodą, umieszczając go pod miską z ciastem - działa niezawodnie, wszystko bardzo ładnie wyrasta).
Na drugi dzień rano (po upływie mniej więcej 12 godzin) do zaczynu dodajemy resztę składników i dokładnie wyrabiamy!
Gotowe ciasto odstawiamy na 2 godziny do wyrośnięcia (też można użyć termofor!). Po tym czasie ciasto powinno znacznie zwiększyć swoją objętość, przekładamy je do formy (keksowa) wyłożonej papierem do wypieków. Proces przekładania ciasta z miski do blaszki spowoduje tzw. "odgazowanie". Kiedy nasz bochenek znajdzie się już w formie pozwalamy mu zwiększyć swoją objętość przez kolejne 2 godziny, oczywiście też zapewniając mu jak najwięcej ciepła.
przed włożeniem chleba do piekarnika posypujemy go obficie słonecznikiem i nawilżamy wodą z odrobiną cukru (tak robiła moja babcia).
tak wygląda w przekroju |
Piekarnik rozgrzej do temperatury 250 st. C, wstaw do środka miseczkę z wodą. Kiedy wstawisz chleb do piekarnika, zmniejsz jego temperaturę do 200 st. C. Chleb warto piec używając funkcji termoobiegu. Mniej więcej w 30 minucie pieczenia chleba można go ponownie nawilżyć wodą z cukrem. Pieczenie powinno trwać od 1 godziny do 1,5 godziny.
Uwielbiam chleby na zakwasie. Jestem na etapie hodowania kolejnego zakwasu, więc z chęcią skorzystam z przepisu :)
OdpowiedzUsuńsamo dobro.
OdpowiedzUsuńsamo zdrowie!