Smażona fasolka z zarodkami pszennymi
Fasola i inne warzywa strączkowe zawierają wiele wartościowych składników odżywczych takich jak białko, witamina E, witaminy z grupy B oraz minerały (magnez, wapń, żelazo oraz cynk). Większość zawiera dobroczynny selen, który chroni nas przed nowotworami i chorobami serca. Fasola posiada dobry indeks glikemiczny. Zawiera dużo błonnika, dzięki czemu sprzyja rozwojowi prawidłowej flory bakteryjnej jelit. Aby była lepiej strawna, dobrze jest doprawić ją przyprawami i ziołami ułatwiającymi trawienie i zapobiegającymi wzdęciom (kurkuma, ostra papryka, majeranek, cząber, kumin, kminek, koperek, pietruszka i wiele innych).
Składniki na 1 porcję:
szklanka ugotowanej białej fasoli (ewentualnie z puszki),
4 łyżeczki zarodków pszennych,
3 łyżki oliwy z oliwek lub innego oleju,
łyżeczka kurkumy,
łyżeczka ostrej papryki,
łyżeczka majeranku,
sól,
drobno posiekana zielona pietruszka,
kilka łyżeczek sosu sojowego.
Sposób przygotowania tej fasolki jest niezwykle prosty. Najpierw rozgrzałam na patelni olej, wrzuciłam na niego odsączoną fasolkę. Kiedy zaczęła się rumienić, posypałam ją zarodkami pszennymi, a następnie przyprawami. Moja kombinacja przypraw to: kurkuma, ostra papryka, majeranek i sól, ale można dodać jeszcze inne przyprawy lub wykorzystać gotowe mieszanki przypraw, np. curry albo garam masala. Z solą nie należy przesadzać, ponieważ na koniec doprawiamy fasolę porządną porcją sosu sojowego. Po zdjęciu z ognia, do jeszcze gorącej fasolki dodajemy posiekaną zieloną pietruszkę.
Smażone potrawy nie należą do najzdrowszych, ale w przypadku kiedy smażymy na niewielkiej ilości tłuszczu i dzieje się to krótko, potrawa pozostanie w pełni wartościowa.
Ostatnio koleżanka zapytała mnie - skąd wegetarianie czerpią kalorie (energię)? Tak naprawdę zewsząd. Nawet jedząc same produkty roślinne można nasycić głód (weganie doskonale o tym wiedzą!). Należy tylko odpowiednio komponować swoje posiłki, tak aby zachować odpowiednie proporcje (zgodnie z piramidą żywienia) składników odżywczych: białek, węglowodanów, tłuszczów i witamin.Warzywa strączkowe mają dużo białka i błonnika dzięki czemu potrawy zrobione z nich są naprawdę pożywne i pełnowartościowe, szybko się nimi najadamy i mamy dużo energii. Dla zainteresowanych wegetariańska piramida żywieniowa:
http://www.kuchniajarska.pl |
Lubię - i fasolę i Empire of The Sun :)
OdpowiedzUsuńMiło :)
OdpowiedzUsuńproste, ale na pewno pyszne!
OdpowiedzUsuń