niedziela, 26 lutego 2012

KLASYCZNE BROWNIE

Przyznam się, że nigdy wcześniej tego amerykańskiego ciasta nie piekłam. Tradycyjnego, polskiego "murzynka" piekłam owszem. Trzeba jednak przyznać, że czekoladowe ciasto zza Oceanu znacznie różni się swoją konsystencja i sposobem przyrządzenia od kakaowego "murzynka". Brownie jest mocno czekoladowe (z dodatkiem prawdziwej czekolady, a nie sproszkowanego kakao), w środku powinno być bardzo miękkie, po ukrojeniu wypływa z niego czekolada... Można je zrobić bez dodatku mąki (zastępując ją orzechami i migdałami), albo z niewielką jej ilością.  Kolejny raz zachwycam się amerykańskim wynalazkiem (wcześniej moje kubki smakowe podbił pamkin pie). Zakochałam się w tej czekoladowej pyszności!

Składniki:


  • 100 g gorzkiej czekolady (u mnie 78% miazgi kakaowej),
  • 60 g mielonych migdałów,
  • 60 g mielonych orzechów włoskich,
  • 100 g mąki pszennej,
  • 200 g masła lub margaryny,
  • 3 jajka,
  • 100 g drobnego cukru,
  • szczypta soli.


W rondelku rozpuść czekoladę z masłem. Odstaw z ognia, dodaj cukier, ostudź. Jajka roztrzep niezbyt dokładnie, dodaj do nich ostudzone masło z czekoladą. Przesiej mąkę, dodaj orzechy, szczyptę soli i ewentualnie cukier waniliowy albo esencję waniliową. Wymieszaj wszystko za pomocą łyżki (nie ma potrzeby używania miksera). 

Żaroodporne naczynie wysmaruj masłem i posyp bułką tartą. Piekarnik rozgrzej do temperatury 180 st. C. Piecz 25-30 minut z termoobiegiem. Ciasto urośnie tylko odrobinę, na wierzchu utworzy się delikatna skorupka, a w środku będzie smakowicie wilgotne...

Do podania: lody albo bita śmietana, a dla prawdziwych czekoladoholików - polewa czekoladowa ;)


Niestety - ciasto szybko znika!

7 komentarzy:

  1. mm... wyglada smakowicie :) chyba i ja sie skusze !

    OdpowiedzUsuń
  2. Na drugi dzień ciasto też jest pyszne. Właśnie pożarłam dwa kawałki w pracy ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. ciasto nie jest za dobre... za mało słodkie i płaskie w smaku. Odradzam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wystarczy dodać trochę więcej cukru. A żeby smak był wypukly polecam wanilie, chili albo cynamon. Za mało wyrazisty smak może zależeć też od jakości czekolady.

      Usuń
  4. Proporcje jakie są użyte świadczą że ciasto jest akuratnie w smaku. :)
    Ktoś kto się odrobinę zna na kuchni i pieczeniu, wie co lubi i nim przystąpi do wyrobu doprawia pod siebie, a nie chodzi i kwasi.

    OdpowiedzUsuń
  5. a czy daje sie proszek do pieczenia bo zaczelam robic ciasto a nic nie ma o proszku


    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...