Składniki (na 3 porcje):
- miąższ z upieczonej dyni ok. 400-450 g
- gotowa mieszanka mąk bezglutenowych do klusek (250 g) lub 150 g mąki ziemniaczanej i 100 g mąki ryżowej
- 1 łyżeczka suszonego tymianku
- szczypta soli
- świeżo zmielony pieprz
- mąka ryżowa do obtoczenia
- 500 g pomidorków koktajlowych
- 1 łyżeczka suszonej bazylii
- 1 łyżka oliwy z oliwek
- 2 szklanki fasoli ugotowanej lub z puszki
- garść płatków migdałowych
Na pesto:
- pęczek bazylii
- 1 ząbek czosnku
- 2 łyżki soku z cytryny
- 4 łyżki oliwy z oliwek
- 2 łyżki płatków migdałowych
- Dynię przekrój na pół i piecz przez około 1 godzinę w 200 st. C. 30 minut przed końcem pieczenia dyni, wstaw do piekarnika pomidorki: przekrojone na pół, polane oliwą z oliwek, posypane bazylią i szczyptą soli.
- Po wyjęciu i ostudzeniu dyni, obierz ją z twardej skóry, dodaj mąkę, szczyptę soli, pieprz i suszony tymianek. Wymieszaj ciasto. W zależności od gatunku dyni (zawartość wody), ciasto będzie bardziej albo mniej kleiste. Np. dynia Hokkaido będzie zdecydowanie bardziej sucha, ponieważ zawiera więcej skrobi, a mniej wody; dynia piżmowa jest dość mokra, więc moje ciasto było wyjątkowo kleiste. Podsypując mąkę ryżową, formuj z ciasta wałeczki (jeśli ciasto jest kleiste, łatwiej będzie Ci formować krótkie wałeczki), a następnie pokrój je na kluseczki wielkości 1/2 kciuka. Kleiste ciasto obsypuj obficie mąką ryżową, żeby nie przykleiło się do stolnicy.
- Gotuj kluski porcjami w lekko osolonej wodzie przez około 4 minuty, czyli do momentu wypłynięcia kluseczek na powierzchnię.
- W międzyczasie zblenduj wszystkie składniki podane na pesto. Powinien powstać dość rzadki, zielony sos, który nie musi być supergładki.
- Wymieszaj ugotowaną fasolę, kluseczki (można je krótko podsmażyć na odrobinie oleju), pesto i pomidorki. Posyp uprażonymi płatkami migdałowymi.
Wartości odżywcze (1 porcja):
Energia: 596 kcalBiałko: 13.33 g
Tłuszcz: 17.42 g
Węglowodany: 98.92 g
Błonnik: 13.39 g
Beta-karoten: 5283.24 μg
Witamina E: 7.65 mg
Superfoods:
Dynia: oprócz beta-karotenu, zawiera też luteninę - silny przeciwutleniacz, który chroni nasze oczy, m.in. przed szkodliwym działaniem światła.
Pomidorki koktajlowe: mają więcej likopenu, niż odmiany o większych owocach, do tego smakują nam bardziej, ponieważ zawierają więcej naturalnych cukrów i kwasu glutaminowego (naturalny "wzmacniacz smaku").
Migdały: jedno z najbogatszych źródeł wapnia wśród orzechów, dlatego stanowią bardzo dobrą alternatywę dla produktów mlecznych!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz