poniedziałek, 6 sierpnia 2012

SORBET CYTRYNOWY

Oto obiecany przepis na sorbet cytrynowy. Idealny na dzisiejsze 35 stopni!  Oryginalny przepis, naprawdę wart wypróbowania! Ten sorbet nie jest tak słodki jak te, które możemy kupić w sklepie. Jego zaletą jest to, że sami stopniujemy jego słodkość dodając mniej lub więcej cukru. Polecam również osobom, które nie przepadają za sorbetami - do tego smaku się przekonacie! Za przepis dziękuję Irkowi, a raczej jego włoskim korzeniom.

Składniki:


  • 6 cytryn (jedną cytrynę można zastąpić pomarańczą), 
  • skórka starta z jednej cytryny,
  • 200-250g cukru, 
  • 1,5 litra wody, 
  • 100 ml śmietanki 30%.

Najpierw zetrzyj skórkę z jednej cytryny. Następnie wyciśnij sok ze wszystkich cytryn. Sok najlepiej przelać jeszcze przez sitko, żeby pozbyć się wszystkich pestek i farfocli, które w nim pływają. Teraz dodaj do soku startą skórkę. 


Połowę wody (około 750 ml) wlej do garnka i dodaj cukier, zagotuj i dokładnie mieszaj aż cały cukier się rozpuści i powstanie gęsty syrop. Po zagotowaniu - ostudź. Następnie wlej sok z cytryny i resztę wody. Wlej wszystko do odpowiedniej wielkości pojemnika i wstaw do zamrażalnika, żeby zamarzło. Podczas zamarzania, od czasu do czasu można zamieszać, żeby nie powstała twarda skała. 

Kiedy sorbet zamarznie należy go "rozkuć" (jeśli zamarzł za mocno), dodać około 100 ml słodkiej śmietanki i zmiksować blenderem. Można nakładać od razu do miseczek, a resztę przechowywać w zamrażalniku przez wiele dni. 

Buon appetito!


1 komentarz:

  1. Upał jest taki, że się totalnie rozpływam, więc chętnie pochłonęłabym cały Twój sorbet.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...